Co może zrobić producent maszyn, taki jak Windmöller & Hölscher, aby zamknąć plastikowy obieg?
Możemy zapewnić, że maszyny będą w stanie poradzić sobie z materiałami pochodzącymi z recyklingu wychodzącymi z obiegu i przetworzyć je w nowe produkty w najlepszy możliwy sposób. Jednak chodzi również o projektowanie produktów tak, aby w pierwszej kolejności nadawały się do recyklingu. Jednym z przykładów może być użycie materiałów mono, które są łatwe w recyklingu, ale mają takie same właściwości jak folie wielowarstwowe. Możemy zaoferować klientom maszyny, które optymalnie radzą sobie z wyzwaniami związanymi z przetwarzaniem recyklatu. Ale co najważniejsze, możemy również zapewnić odpowiednią poradę, aby pomóc naszym klientom w jak najlepszy sposób sprostać wymaganiom klientów końcowych w ich krajach. Zrównoważony rozwój to ważny temat doradczy w każdej z naszych rozmów z klientami.
Niektóre kraje w Azji lub Afryce często nie mają nawet systemu zbierania śmieci, więc od czego zacząć?
Nasze możliwości z własnymi maszynami są ograniczone, ponieważ systemy odpadowe i instalacje do recyklingu nie są częścią naszego portfolio. Jednak robimy postępy na całym świecie. Możemy pomóc tamtejszym firmom w nawiązaniu kontaktów i pokazać im, jak odzyskać zabrudzony materiał, jak go poddać recyklingowi i gdzie otrzymać produkty z recyklingu. Podczas naszych podróży widzimy obiecujące projekty i możemy o nich opowiadać innym w regionie. Pełnimy rolę ambasadora. W krajach takich jak Indonezja czy Wietnam, gdzie gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest jeszcze brana pod uwagę, chodzi o pozyskiwanie klientów z „latarni morskiej”, którzy są również zmotywowani do rozwiązania problemu gospodarki o obiegu zamkniętym, a następnie oferowanie im odpowiedniej technologii do ich wymagań.
Czy jednak nie musimy robić więcej, jeśli chcemy zmniejszyć ilość odpadów w oceanach?
Zdecydowanie. Wspaniałą rzeczą jest to, że dużo się teraz dzieje. Chciałbym również, aby gospodarka o obiegu zamkniętym była promowana poprzez partnerstwa miast w krajach rozwijających się i wschodzących. W końcu każde miasto w Niemczech ma dziś miasta bliźniacze; są to jednak głównie miasta na Zachodzie. Dlaczego nie nawiązać partnerstwa z Surabaya w Indonezji w celu stworzenia tam systemu utylizacji odpadów komunalnych? Takie zobowiązanie przyniosłoby znacznie więcej niż zakaz jednorazowych słomek do picia.
W jaki sposób firma W&H jest reprezentowana z własnymi maszynami w tych krajach?