mey
Wiadomości

Opakowanie zwrotne na wynos

Grupa EDEKA jest jednym z największych detalistów spożywczych w Niemczech. Dla swoich partnerów detalicznych firma wprowadza teraz własny system wielokrotnego użytku do konsumpcji poza domem pod marką „regood”. EDEKA odpowiada tym samym na prawny obowiązek oferowania opakowań wielokrotnego użytku na wynos w Niemczech. Kwestia opakowań wielokrotnego użytku jest złożona i wymaga dużego nakładu pracy. Niemniej jednak nie ma sposobu na obejście tego tematu dla dystrybutorów. Opakowania wielokrotnego użytku stają się centralnym aspektem zrównoważonego rozwoju, gospodarki o obiegu zamkniętym i ochrony klimatu.

Od 1 stycznia 2023 r. firmy o powierzchni sprzedaży powyżej 80 metrów kwadratowych i zatrudniające więcej niż pięciu pracowników w Niemczech są zobowiązane do oferowania opakowań wielokrotnego użytku na wynos i na wynos. Ma to również wpływ na detalistów z ich stale rosnącym sektorem produktów spożywczych. Muszą zapewnić alternatywę dla jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, z których korzystali do tej pory.

 Dwie opcje

 Istnieją zasadniczo dwie opcje. Albo dołączasz do istniejącego rozwiązania systemowego, albo tworzysz własny system zwrotny. EDEKA, jako kooperatywnie zorganizowana grupa firm z niemieckiego sektora handlu detalicznego, zdecydowała się teraz na to drugie rozwiązanie.

 Redobre rozwiązania

 Kubki i miski z nowych opakowań wielokrotnego użytku do konsumpcji poza domem są sprzedawane pod marką regood.

  • Opakowania oferowane są w rozmiarach od 300 do 1200 mililitrów.
  • Mogą być używane w „gorącej ladzie”, barze sałatkowym, piekarni lub w strefie gastronomicznej i według firmy nadają się do użytku w kuchence mikrofalowej i zmywarce.
  • Jako materiał, EDEKA opiera się na monoplastiku nadającym się do recyklingu.
  • Opakowanie jest certyfikowane pieczęcią ekologiczną „Blue Angel”, która poświadcza ochronę środowiska poprzez oszczędne wykorzystanie surowców w produkcji i użytkowaniu, długą żywotność lub zrównoważoną utylizację, a także sygnalizuje nieszkodliwość dla zdrowia.
  • Opakowania zwrotne objęte są kaucją i można je zwrócić w sklepach Edeka.

 

 Wielokrotny użytek to wysiłek

 Należy stworzyć struktury do wydawania i odbierania pojemników wielokrotnego użytku. W samym sklepie potrzebna jest przestrzeń i technologia do zwrotu i magazynowania pośredniego. Ale są też znaczne wydatki na transport i logistykę, a także na czyszczenie i dezynfekcję.

 Rośnie liczba produktów wielokrotnego użytku

 Niezależnie od kosztów, na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań wielokrotnego użytku. Wynika to przede wszystkim z presji ze strony krajowych i europejskich regulatorów. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych przedstawiony przez Komisję Europejską pod koniec listopada 2022 r. mówi w tym zakresie jasnym językiem. Wyższe limity wielokrotnego użytku, a nawet przepisy dotyczące opakowań wielokrotnego użytku w niektórych obszarach zmuszą dystrybutorów do korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.

 Daleko idące konsekwencje

 Z punktu widzenia konsumenta niekorzystne jest, aby każdy dystrybutor korzystał z własnego systemu i był przywiązany do określonych łańcuchów rynkowych zwrotów. Te ekskluzywne rozwiązania powodują złożoność dla konsumentów, nawet jeśli są sposobem na zatrzymanie klientów przez detalistów. Pomimo tego aspektu możemy oczekiwać, że złożoność i różnorodność zostaną zredukowane. Coraz częściej będziemy spotykać standardowe rozmiary i formaty, które funkcjonują niezależnie od poszczególnych placówek, supermarketów czy dyskontów.

 

Dodaj ofertę pracy