mey
Wiadomości

Algi zamiast plastiku: opakowania powlekane na wynos

Angielski start-up Notpla wprowadził na rynek nową gamę powlekanych, kompostowalnych opakowań do dań na wynos i usług dostawczych. Powłoka jest wykonana z alg i zastępuje dotychczas stosowane tworzywo sztuczne, zachowując te same właściwości odpychające tłuszcz i wodę. Temat „papierów powlekanych w sposób zrównoważony” nabiera rozpędu i oferuje interesujące alternatywy. Nacisk tutaj, zwłaszcza w Europie, jest mniejszy na kompostowalność, a większy na możliwość recyklingu. Zasadniczo Notpla zmierza we właściwym kierunku. Dotyczy to nie tylko aspektu „śmiecenia”, ale również zastępowania surowców kopalnych źródłami odnawialnymi.

Notpla została założona w 2014 roku i określa się jako „start-up zajmujący się zrównoważonym rozwojem opakowań”. Teraz firma wprowadziła na rynek nową gamę 7 opakowań powlekanych (wewnątrz) algami. Notpla kieruje swoją „naprawdę zrównoważoną” ofertę do branży dań na wynos i usług dostawczych. Do tej pory opakowania na wynos wykonane z papieru i masy celulozowej były zwykle powlekane tworzywem sztucznym i zabezpieczane przed działaniem oleju i wody za pomocą środków chemicznych, takich jak tzw. PFA.

 Nowe rozwiązania opakowaniowe

  • Według firmy powłoka ma wiele takich samych właściwości odpychających tłuszcz i wodę jak plastik, ale jest wykonana z alg i roślin.
  • Notpla zapewnia, że ​​opakowanie jest naturalnie biodegradowalne i można je wyrzucić do lokalnego kompostu. Mówi się, że w naturze proces ten trwa tylko od 4 do 6 tygodni. Kompostowanie przemysłowe lub specjalne warunki nie są wymagane.
  • Dodatkowo, zdaniem Notpla, opakowanie nadaje się do recyklingu.
  • Rozwiązania są dostępne zarówno w postaci białej tektury siarczanowej niezawierającej PFA, jak i brązowej tektury siarczanowej niezawierającej PFA.
  • Nowa kolekcja zdobyła nagrody UK Packaging Awards 2022 Innovation of the Year oraz Odpowiedzialne opakowania Expo Awards 2022 Innovation .

Możliwe duże ilości

  • Notpla twierdzi, że w zeszłym roku wyprodukowała ponad milion paczek na wynos dla giganta usług dostawczych Just Eat Takeaway. W Niemczech i Austrii Just Eat Takeaway działa pod marką Lieferando. Usługa dostawy korzystała z opakowań powlekanych algami w Wielkiej Brytanii, Austrii, Polsce, Niemczech, Holandii i Irlandii.
  • Notpla wierzy, że jej rozwiązania mogą w przyszłości zastąpić ponad 100 milionów plastikowych pojemników na wynos w Europie

 Sklep

  • Według startupu w Europie każdego roku zużywa się ponad dwa miliardy opakowań na wynos.
  • Rynek potrzebuje alternatyw, ponieważ bariery z tworzyw sztucznych stosowane do tej pory w opakowaniach na wynos często wykorzystują biokompatybilne tworzywa sztuczne na bazie skrobi kukurydzianej, takie jak PLA-PHA lub konwencjonalne bariery z tworzyw sztucznych zawierające polimery perfluoroalkoksylowe (PFA). Oba są krytycznie postrzegane przez prawodawstwo UE i mają być ściśle regulowane na mocy unijnej dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUPD).

Nie wszystko, co odrasta, jest trwałe

Temat alternatywnych, trwałych warstw barierowych dla papierów funkcjonalnych wyraźnie nabiera rozpędu. Poza wymaganą funkcjonalnością rozwiązania muszą być teraz nie tylko „organiczne” i wykorzystywać surowce pochodzące ze źródeł odnawialnych. Aby zapewnić prawdziwy zrównoważony rozwój, produkcja nie może również opierać się na artykułach spożywczych, takich jak kukurydza. W tym miejscu Notpla może zdobyć punkty dzięki swojej interesującej alternatywie opartej na algach.

 Możliwość kompostowania i recyklingu

Kwestia biodegradowalności nie jest w dłuższej perspektywie kluczowym wymogiem dla rynku europejskiego. Obowiązuje tutaj prymat gospodarki o obiegu zamkniętym, a co za tym idzie możliwość recyklingu opakowania. Jeśli oba są połączone - tym lepiej.

W zasadzie Notpla też jest na dobrej drodze. Ponieważ oprócz przewagi naturalnie degradowalnych materiałów w walce ze środowiskowymi konsekwencjami zaśmiecania, odnawialne surowce bez konkurowania z żywnością są częścią dobrego, holistycznego podejścia.

Dodaj ofertę pracy