biester
Puls Branży

Tworzywa a cyfryzacja

Rozmowa z Thorstenem Kühmannem, dyrektorem zarządzającym ds. tworzyw sztucznych i gumy w VDMA i Ingemarem Bühlerem, dyrektorem generalnym PlasticsEurope Deutschland. Wywiad ukazał się w grudniowym wydaniu magazynu Plastics Review.

Thorsten Kühmann
Thorsten Kühmann

Czyli cyfryzacja jest siłą napędową gospodarki o obiegu zamkniętym?

 

Kühmann: Cyfryzacja łańcuchów wartości ma dwa główne skutki: po pierwsze, wspomniana powyżej przejrzystość, która umożliwia identyfikowalność, a tym samym znacznie ułatwia gospodarkę o obiegu zamkniętym. Produkty stają się, że tak powiem, transparentne. Drugą ważną zaletą cyfryzacji jest to, że znacznie ułatwia sterowanie procesami przemysłowymi. Generuje to silny impuls w kierunku zrównoważonego zarządzania. Wytwarzasz mniej odpadów, dzięki czemu zużywasz mniej materiałów i oszczędzasz cenne zasoby. Zdigitalizowane procesy są zatem bardzo przydatnym dodatkiem do ustalonych procesów w ramach produkcji.

 

Bühler: Cyfryzacja odbywa się na wielu płaszczyznach. Znajduje zastosowanie w opracowywaniu nowych materiałów i właściwości materiałów. Zmienia również procedury produkcyjne, takie jak w inżynierii mechanicznej. I zmienia sposób, w jaki producenci tworzyw sztucznych współpracują ze swoimi klientami. Często nie wytwarzają już produktu i po prostu go sprzedają, ale zamiast tego opracowują produkt wspólnie z klientem, za pomocą wspólnych mechanizmów symulacyjnych. Bez wątpienia transformacja cyfrowa ułatwia gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale wykracza daleko poza to.

Przeczytaj całą rozmowę

Dodaj ofertę pracy