mey
Puls Branży

PODWOIĆ ILOŚĆ RECYKLATÓW

Rozmowa z Rolandem Straßburgerem, prezesem Industrievereinigung Kunststoffverpackungen (IK) i prezesem zarządu SCHÜTZ GmbH & Co. KGaA.

W umowie koalicyjnej niemiecki rząd poświęcił osobny rozdział gospodarce o obiegu zamkniętym. Które stwierdzenia są dla Ciebie szczególnie pomocne?

 

Umowa koalicyjna to silne zobowiązanie wobec społeczeństwa, które produkuje w sposób neutralny pod względem emisji CO2 i opiera się na produktach przyjaznych dla klimatu. Tworzywa sztuczne i produkty z tworzyw sztucznych mają ogromne znaczenie dla obu tych celów, ponieważ są one często lżejsze i mogą być przetwarzane przy mniejszym zużyciu energii niż inne materiały. Teraz zadaniem jest zmiana charakteru naszej produkcji w sposób zrównoważony. Gospodarka o obiegu zamkniętym stała się naczelną zasadą naszej branży. Chcemy pomóc zmniejszyć zużycie surowców pierwotnych i promować zamknięte cykle materiałowe. Aby osiągnąć te cele, umowa koalicyjna przewiduje opracowanie narodowej strategii gospodarki o obiegu zamkniętym – projektu, który dla Niemiec jako lokalizacji przemysłowej jest zarówno ambitny, jak i przełomowy. Podczas gdy w przeszłości często podejmowano decyzje na małą skalę, oczekujemy, że strategia ta przyjmie całościowy obraz zużycia zasobów, a także wpływu produkcji i konsumpcji na klimat.

 

Czy w umowie są też zapowiedzi, które uważasz za niepokojące lub nieprecyzyjne?

 

W rzeczywistości zidentyfikowaliśmy sprzeczność, którą należy pilnie rozwiązać. Niemiecki rząd faktycznie zamierza nagradzać finansowo, a tym samym promować zasobooszczędne i przyjazne dla recyklingu projekty opakowań oraz wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Przeczy temu zapowiedź w rozdziale o dopłatach przerzucenia tzw. unijnej opłaty na tworzywa sztuczne na producentów i dystrybutorów. Podsyca trend w kierunku nienadających się do recyklingu opakowań papierowo-plastikowych na niekorzyść opakowań z tworzyw sztucznych w wysokim stopniu nadających się do recyklingu; to nie może być to, co ma na myśli niemiecki rząd.

 

Jak ważna jest współpraca między firmami w łańcuchu wartości tworzyw sztucznych?

 

Gospodarki o obiegu zamkniętym nie można tworzyć w pojedynczych częściach. Lepsze zrozumienie procesów poprzedzających i kończących się we własnych bramach fabryk oraz myślenie o produktach do końca ich cyklu życia jest niezbędne przy generowaniu przepływów materiałowych. Dotyczy to firm produkcyjnych i oczywiście stowarzyszeń, które je reprezentują. Stowarzyszenia przemysłu tworzyw sztucznych chcą pomóc w kształtowaniu transformacji, wspierać i zachęcać swoich członków oraz tworzyć konstruktywną platformę. W naszej inicjatywie „Jesteśmy tworzywami sztucznymi” producenci, konstruktorzy maszyn i przetwórcy zobowiązują się do tego i wspierają je inwestycjami finansowymi i personalnymi.

 

Jeśli chodzi o odpady z tworzyw sztucznych, opakowania są głównym obiektem krytyki. Jak sobie z tym poradzić?

 

Pewna krytyka jest uzasadniona. Tworzywa sztuczne w środowisku to problem, który pilnie wymaga rozwiązania na całym świecie. Dlatego odpowiedzialne korzystanie z zasobów jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Dotyczy to również kwestii, czy szczególne właściwości tworzyw sztucznych są potrzebne do konkretnego zastosowania, czy też można zrezygnować z ich stosowania. Należy również zająć się kwestią alternatyw dla ropy naftowej w produkcji tworzyw sztucznych. Jednak wiele oskarżeń opiera się na ignorancji lub upartych sentymentach. Plastik jest łatwo określany jako naruszający środowisko. Jego wkład w zrównoważony, przyjazny dla klimatu styl życia jest całkowicie pomijany. Samo pominięcie plastiku lub zastąpienie go innymi materiałami wydaje się kusząco proste, ale miałoby ogromny negatywny wpływ na klimat. Jednym z naszych głównych zadań jest wyjaśnianie opinii publicznej, w jaki sposób tworzywa sztuczne przyczyniają się do ochrony klimatu. Robimy to na przykład w naszym Newsroomie Opakowań Tworzyw Sztucznych. Przy takim produkcie, który jest postrzegany w tak krytycznym świetle, wiarygodność, przejrzystość i postęp w recyklingu są ważnymi elementami dla długoterminowego, doceniającego postrzegania opakowań z tworzyw sztucznych.

 

Jak duży jest potencjał materiałów pochodzących z recyklingu w opakowaniach z tworzyw sztucznych?

 

IK (Niemieckie Stowarzyszenie Opakowań i Folii z Tworzyw Sztucznych) określiło ostatnio potencjał wykorzystania recyklatów w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Wyniki są zachęcające.

Więcej

Dodaj ofertę pracy