biester
Puls Branży
BASF  

Nowy biopolimer TPU BASF

Nowy biopolimer to Elastollan ® N, termoplastyczny poliuretan BASF oparty na bazie kukurydzy. W zależności od rodzaju TPU udział surowca odnawialnego wynosi od 45 do 60%. Co najważniejsze, TPU oferuje taką samą trwałość, elastyczność i właściwości mechaniczne, jak również odporność na hydrolizę, chemikalia i promieniowanie UV, jak konwencjonalny Elastollan ® . Zachowane są nawet parametry przetwarzalności. Szczególną cechą jest to, że proporcja biomateriału w gotowym produkcie może być faktycznie nie tylko wykryta, ale i dokładnie zmierzona (zgodnie z ASTM D 6866).

„Biopolimerowy TPU firmy BASF jest naprawdę wydajny i w niczym nie ustępuje konwencjonalnym paliwom kopalnym. Szybka zmiana produkcji jest możliwa i jest to właściwy krok, aby zapewnić naszym klientom rzeczywistą wartość dodaną dzięki bardziej zrównoważonemu produktowi” — wyjaśnia Oliver Mühren , Group Manager Sales w BASF Polyurethanes GmbH.

Patrząc na ocenę cyklu życia, bioprodukt osiąga poprawę śladu CO2 o około 15%. Jest więc logiczną konsekwencją, że Elastollan® N jest częścią strategii gospodarki o obiegu zamkniętym firmy BASF i przyczynia się do oszczędzania zasobów kopalnych i emisji CO2. 

Nowy biopolimer jest idealny do zastosowań z kablami krosowymi, a także do łańcuchów kablowych. Teraz jednak jest dodatkowo dostępny jako bardziej zrównoważony wariant. Lapp GmbH  światowy lider rynku zintegrowanych rozwiązań w dziedzinie technologii kabli i połączeń zastąpił materiał osłony kopalny TPU  na nowy bio TPU. „Wykorzystywanie tworzyw sztucznych z szybko odnawialnych surowców na bazie organicznej to dla nas świetny sposób na zmniejszenie zapotrzebowania na tworzywa sztuczne z surowców kopalnych, a jednocześnie zmniejszenie śladu węglowego naszych produktów” — mówi Alexander Terpe, szef ds. produktów kablowych Rozwój w UI Lapp GmbH.

Dodaj ofertę pracy