biester
Puls Branży
BASF   PKN Orlen  

ORLEN i BASF

ORLEN Południe, czołowy gracz na rynku biopaliw w Polsce, zakończył niedawno pierwszy rok funkcjonowania swojej instalacji BioPG, przetwarzającej glicerol, produkt uboczny przy produkcji biodiesla, w odnawialny glikol propylenowy (BioPG).

BioPG otrzymywany z gliceryny jest biopochodnym i bardzo poszukiwanym produktem wykorzystywanym do produkcji żywic poliestrowych, poliuretanów, farb i roztworów odladzających, rozpuszczalników dla przemysłu spożywczego oraz jest stosowany jako składnik dezodorantów w sztyfcie i pasty do zębów. W porównaniu z glikolem propylenowym pozyskiwanym z paliw kopalnych, BioPG zmniejsza emisję CO 2 o co najmniej 60 procent, oferując jednocześnie tę samą jakość produktu.

Firma Air Liquide Engineering & Construction zapewniła licencję, podstawową inżynierię i własny sprzęt dla nowego zakładu, łącząc swoją wiedzę fachową ze sprawdzoną komercyjnie technologią BASF.

Technologia BioPG firmy BASF działa na pełną skalę już od ponad dekady, wykazując bardzo wysoką selektywność i konwersję glicerolu przy użyciu katalizatora BASF H9-66. Znakomita wydajność katalizatora umożliwia uwodornianie w fazie ciekłej bez konieczności oddzielania półproduktów lub rozpuszczalników, co prowadzi do niższego zużycia energii w porównaniu z innymi procesami.

Zakład BioPG wspiera realizację celu Grupy ORLEN, jakim jest osiągnięcie do 2050 roku neutralności pod względem emisji CO 2. Z rocznymi zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 30 000 ton metrycznych, ORLEN Południe jest pierwszym polskim producentem glikolu propylenowego, którego celem jest zaspokojenie 75 proc. krajowego zapotrzebowania na glikol propylenowy.

„Jesteśmy dumni, że po bezproblemowym uruchomieniu nowy zakład działa zgodnie z planem już ponad rok. Współpraca ORLEN Południe, BASF, Air Liquide Engineering & Construction znacząco promuje naszą filozofię biznesową dzięki technologii BioPG i usprawnia nasz łańcuch wartości. Wsparcie techniczne BASF i Air Liquide Engineering & Construction było znakomite. To naprawdę wspólny sukces – mówi Grzegorz Semerjak, Dyrektor Technologiczny w ORLEN Południe.

Dodaj ofertę pracy