mey
Puls Branży

SABIC w Gdańsku?

PKN Orlen prowadzi analizy i rozmowy ze stroną saudyjską na temat potencjalnej inwestycji petrochemicznej w Gdańsku wspólnie z Saudi Aramco - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Wstępne kierunki tej inwestycji mogą być ogłoszone do końca 2023 roku.

"Jesteśmy w kontakcie ze stroną saudyjską, niedawno rozmawiałem na ten temat z ministrem gospodarki Arabii Saudyjskiej. Prowadzimy analizy. Postaramy się wstępnie pewnie kierunki ogłosić w tym roku" - powiedział dziennikarzom prezes Daniel Obajtek.

O rozmowach z Saudi Aramco, który jest partnerem Orlenu w Rafinerii Gdańskiej, Orlen mówi od dłuższego czasu. Płocki koncern rozmawia o rozszerzeniu porozumienia z Saudi Aramco o analizy dotyczące wspólnej inwestycji z jej spółką SABIC w petrochemię w Gdańsku.

Potencjalny wspólny projekt dotyczy kompleksu petrochemicznego, obejmującego wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który byłby zintegrowany z rafinerią w Gdańsku.

Prezes Obajtek poinformował również, że Orlen rozważa budowę bloku gazowo-parowego o mocy około 600 MW w Gdańsku.

"Czekamy na analizy studium wykonalności rozwoju petrochemii, ta elektrownia gazowa ma nie tylko produkować energię elektryczną, ale również ma produkować parę, co jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego partnera i nas jeśli chodzi o pomysły na rozwój petrochemii w Gdańsku" - powiedział.

"Projekt elektrowni jest bardzo zaawansowany jeśli chodzi o działkę, badania środowiskowe. Sądzę, że niebawem do tej inwestycji przystąpimy" - dodał. 

Dodaj ofertę pracy