biester
Puls Branży

Recykling folii LDPE

Belgijski RKW produkuje szeroką gamę folii LDPE. W zakładzie w Hoogstraten firma zaczęła niedawno używać rozdrabniarki jednowałowej WEIMA W5.18 i rozdrabnia głównie odpady folii LDPE z produkcji oraz folię zakupioną z zewnątrz. Po rozdrobnieniu materiał jest dalej przetwarzany na granulat z recyklingu przy użyciu kombinacji podajnika i wytłaczarki F:GRAN firmy NGR. Realizacja obu projektów wspólnie z WEIMA Maschinenbau GmbH i Next Generation Recyclingmaschinen GmbH szła ręka w rękę. Cel polegający na podniesieniu jakości i wydajności zakładu recyklingu RKW został osiągnięty.

RKW w Hoogstraten, założona w 1975 roku i od 2014 roku będąca częścią Grupy RKW, jest producentem folii do różnych zastosowań w rolnictwie, ogrodnictwie, budownictwie i przemyśle przetwórczym. W ofercie znajdują się węże do kiszonki i zboża, folie rolnicze, inlinery, folie szklarniowe i ogrodnicze, które produkowane są na najnowocześniejszych liniach ekstruzyjnych w liczbie aż siedmiu warstw i szerokości do 20 metrów. Firma jest jednym z liderów rynku i oferuje indywidualne rozwiązania dostosowane do specyficznych wymagań grupy docelowej.

Odpady materiałowe powstałe w procesie produkcyjnym są poddawane recyklingowi wewnętrznemu w RKW. Firma skupuje także odpady folii zewnętrznych na pokrycie zapotrzebowania na regranulat. Podczas pandemii Covid-19 firma RKW zdecydowała się zainwestować w nowy system rozdrabniania i wytłaczania, aby zoptymalizować proces recyklingu. Po licznych testach materiałów i wizytach referencyjnych w okolicy wybrano rozdrabniacz jednowałowy WEIMA W5.18 oraz kombinację podajnika i wytłaczarki F:GRAN firmy NGR.

Dzięki rotorowi o długości 1800 mm, situ z okrągłymi otworami o średnicy 80 mm i bezpośredniemu napędowi hydraulicznemu o mocy 160 kW firmy Hägglunds Bosch Rexroth, rozdrabniarka jednowałowa WEIMA W5.18 rozdrabnia średnio cztery tony tworzyw sztucznych na godzinę.

 

„To bardzo dobry wynik. Zanim zdecydowaliśmy się na rozdrabniarkę WEIMA, mieliśmy kilka referencji w okolicy. Skontaktowaliśmy się z naszymi kolegami i zapytaliśmy: Czy WEIMA jest tak dobra, jak wszyscy mówią? Odpowiedzi były niezmiennie pozytywne. dla nas decydującym czynnikiem przy wyborze współpracy z firmą WEIMA.” Tom Bevers, kierownik techniczny w RKW w Hoogstraten.

 Zaletą dla RKW jest zastosowanie napędu hydraulicznego. Dzięki wyjątkowo niskiemu masowemu momentowi bezwładności oraz aktywnej funkcji hamowania hydraulicznego układu napędowego w połączeniu z najkrótszymi czasami reakcji, jest on znacznie mniej wrażliwy na ciała obce i wszelkiego rodzaju drgania w porównaniu do napędów elektromechanicznych, minimalizując w ten sposób uszkodzenia układu napędowego. geometrii maszyny i cięcia. Szczególnie w przypadku materiałów elastycznych, takich jak włókna, duże torby, a nawet folie, napęd hydrauliczny umożliwia uzyskanie wyjątkowo dużej siły cięcia oraz wysokiego momentu obrotowego i momentu zrywającego.

„Bardzo dobrze znamy napędy hydrauliczne, więc był to plus i ważny powód zakupu. Maszyna jest również bardzo prosta i łatwa do zrozumienia, a jednocześnie niezbyt skomplikowana. Ułatwia to konserwację oraz oszczędza czas i pieniądze” Tom Bevers, kierownik techniczny w RKW w Hoogstraten.

Prace serwisowe rozdrabniacza WEIMA można wykonywać bezpiecznie i wygodnie dzięki szerokiej klapie rewizyjnej i koszowi sitowemu. Wcześniej pracownicy musieli wspinać się do starej niszczarki (produkt innej firmy) od góry przez otwór zasypowy, aby przeprowadzić naprawy.

Po rozdrobnieniu ostatnie pozostałości metalu są usuwane z materiału za pomocą magnesu taśmowego. Następnie następuje dalsze oddzielanie i suszenie rozdrobnionej folii z tworzywa sztucznego, zanim zostanie ona przetransportowana do silosów mieszających o pojemności 30 metrów sześciennych. Następnie wypełniają one ostatecznie linię wytłaczania NGR, przy czym materiał jest z wyprzedzeniem stale cyrkulowany.

W F:GRAN płatki są przetwarzane na wysokiej jakości granulat przy niezmiennie wysokiej wydajności. „Aby zwiększyć naszą wydajność i poprawić jakość, rozejrzeliśmy się po rynku. Kombinacja podajnika i wytłaczarki firmy NGR zaimponowała nam między innymi doskonałym stosunkiem ceny do wydajności. Ponadto filtr taśmowy BritAS można łatwo zintegrować z systemem” – mówi Tom Bevers. Filtr BritAS usprawnia oczyszczanie płatków poprzez automatyczne zastosowanie nowej siatki sita przy każdej wymianie filtra. W połączeniu z wyjątkowo delikatnym wytłaczaniem zapewnia to niezmiennie wysoką jakość pelletu i umożliwia usuwanie zanieczyszczeń z maszyny przy minimalnych stratach stopionego materiału.

Stosowana poprzednio wytłaczarka miała bardzo długą śrubę. Czas przebywania materiału w tym ślimaku był czasami zbyt długi, co skutkowało problemami z jakością odzyskanych peletek. Nowa kombinacja podajnika i wytłaczarki firmy NGR rozwiązała te problemy. W połączeniu z wysoką wydajnością filtracji BritAS, jakość pelletu poddanego recyklingowi uległa znacznej poprawie.

„Realizacja dwóch projektów – WEIMA i NGR – szła ręka w rękę. Podstawowym celem było zwiększenie jakości i wydajności naszego zakładu recyklingu. Udało nam się to osiągnąć. Możemy teraz poddać recyklingowi więcej materiału i uzyskać lepszą jakość pelletu niż wcześniej. To pozwoli nam na dalszy rozwój w przyszłości” – podsumowuje Tom Bevers.

Dodaj ofertę pracy