biester
Puls Branży

Wesoła fala PlasticsEurope nadaje

Nieustraszeni pogromcy powagi w przemyśle tworzyw sztucznych znów dają o sobie znać. Tym razem fantazjują na temat recyklingu tworzyw w Polsce.

PlasticsEurope opublikowało materiał pt. „Tworzywa Sztuczne w Obiegu Zamkniętym”. Jest to jakoby analiza sytuacji w Europie za rok 2022. Zerknęliśmy na część poświęconą Polsce.

Żeby sobie w pełni uzmysłowić poziom serwowanych tam rewelacji, trzeba się odnieść do „danych” publikowanych przez fundację rok wcześniej. Wg PlasticsEurope w 2021 w Polsce recykling tworzyw stanowił 27% ogółu zużycia tworzyw wynoszącego wg fundacji ok. 3,5 mln ton. Czyli ok. 950 tysięcy ton rocznie odpadów z tworzyw miałoby zostać poddane recyklingowi.

Uwaga, za rok 2022 fundacja podaje, że poziom recyklingu tworzyw w Polsce wyniósł 21,2%, co oznacza, że recyklingowi poddano 542 tys. ton tworzyw sztucznych. Jest różnica. Jakby nie było, wg PlasticsEurope recykling w Polsce zmniejszył się o blisko 50%. Z roku na rok. To jakby zapaść… Ale fundatorzy widzą jednak wzrost recyklingu, ale od 2018 roku. Ten wzrost w okresie 2018-2022 wyniósł … cóż za fantazja: 8,7%.

W roku 2018 recykling tworzyw był bardzo niszową branżą, o niewielkich obrotach i wolumenie produkcji. W 2022 mieliśmy szczyt przychodów i wielkości wolumenów.

W tym czasie branża urosła K I L K A razy.

Nie ma sensu podawać kolejnych fantazji. „Eksperci” PlasticsEurope zza biurek próbują kreować wypaczony obraz recyklingu i cyrkularności tworzyw sztucznych w Polsce.

„Dane” fundacji dotyczące nie tylko recyklingu, ale i wielkości zużycia tworzyw w Polsce oraz struktury przetwórstwa są zupełnie nieadekwatne do sytuacji rynkowej, trzeba też mieć świadomość, że PlasticsEurope nie prowadzi żadnych badań rynku, nie ujawnia ich metodologii ani grupy badawczej. Takie plastikowanie…

Dodaj ofertę pracy