biester
Puls Branży

Rusza Centrum Recyklingu Tworzyw w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie rozpoczęło rozruch Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych, które będzie jedną z czterech części Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Dzięki nowej instalacji Kraków będzie mógł każdego roku przetwarzać na granulat 20 tys. ton worków foliowych.

Zakładu recyklingu tworzyw sztucznych jest I etapem inwestycji Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych w Krakowie zlokalizowanym na działce o powierzchni prawie 7 ha wewnątrz Kombinatu Huty ArcelorMittal Poland SA. Aktualnie przewidywany całkowity koszt realizacji Zakładu Recyklingu Tworzyw Sztucznych wynosi łącznie 245 mln PLN. Zakład ma ruszyć pełną parą pod koniec czerwca br.

Krakowscy samorządowcy twierdzą, iż Centrum Recyklingu Tworzyw Sztucznych to unikatowa instalacja w skali Europy. Na czym polega jej wyjątkowość? Odpowiada Marian Kabaciński, dyrektor eksploatacyjny MPO: 

 To jest rzeczywiście jedna z pierwszych. Na pewno w Polsce nie ma takiej instalacji, w Europie dopiero się tworzą takie projekty. Cała Europa zgodnie z założonymi dyrektywami musi osiągnąć pewne wskaźniki recyklingu. Jeżeli do tej pory wskaźniki odzysku recyklingu były osiągalne na bazie tej infrastruktury, którą mają gminy miasta bądź firmy, które zajmują się gospodarką odpadami, tak wskaźnik recyklingu wysokości 55%  w 2025 r.  czy 2030 - 60%, czy ten końcowy wskaźnik, który jest określony, że w 2035 roku mamy 65% poddać recyklingowi, bez tego typu instalacji jest nie do wykonania. Tu mówimy o recyklingu całego strumienia odpadów komunalnych, czyli jeżeli w Krakowie mamy w tej chwili powiedzmy 370 000 ton odpadów komunalnych wytwarzany przez mieszkańców Krakowa, to to tak naprawdę w granicach 200 000 ton odpadów musimy ponownie zagospodarować.

Dodaj ofertę pracy