biester
Puls Branży

ALPLA: kolejna inwestycja w recykling PET

Alpla buduje najnowocześniejszy zakład recyklingu w Afryce, zlokalizowany w południowoafrykańskim nadmorskim mieście Ballito, na północ od Durbanu. Zakład będzie produkować 35 000 ton materiału PET z recyklingu. Budowa rozpocznie się latem 2023 r., a zakończenie planowane jest na jesień 2024 r. W sumie firma ALPLA zainwestuje około 60 mln euro we wzmocnienie regionalnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Grupa ALPLA wzmacnia swoje zaangażowanie w południowej Afryce. Po otwarciu nowej siedziby w Lanseria niedaleko Johannesburga jesienią 2022 roku, działająca na arenie międzynarodowej firma ogłasza teraz budowę swojego pierwszego własnego zakładu recyklingu w Afryce Południowej. Do jesieni 2024 r. na terenie o powierzchni 90 tys. mkw. w Ballito koło Durbanu w prowincji KwaZulu Natal powstanie nowoczesny zakład recyklingu zużytych butelek PET. Jest to pierwsza inwestycja w zakład recyklingu PET do celów spożywczych w drugiej co do wielkości prowincji Republiki Południowej Afryki pod względem liczby ludności i kluczowa inwestycja dla regionu. W przyszłości prawie 60 000 ton butelek PET będą poddawane recyklingowi rocznie i będzie z nich produkowanych 35 000 ton płatków i peletów rPET poddanych recyklingowi mechanicznemu, z których większość firma ALPLA przetworzy do produkcji własnych butelek.

Naszym celem jest cykl „od butelki do butelki” w miejscu naszej działalności. W ten sposób, jako podmiot zajmujący się recyklingiem i producent, możemy zabezpieczyć dostawy bezpiecznych, niedrogich i zrównoważonych opakowań na całym świecie, a jednocześnie promować świadomość na temat materiałów nadających się do recyklingu” — podkreśla Philipp Lehner, dyrektor generalny firmy ALPLA . Firma inwestuje około 60 milionów euro w projekt w przemysłowym regionie wokół Ballito. Nowy plan zwiększy roczną zdolność produkcyjną wszystkich firm recyklingowych i kooperacji firmy ALPLA do około 238 000 ton rPET ( PET z recyklingu ) i 74 000 ton rHDPE (  HDPE z recyklingu ).

Partner gospodarki o obiegu zamkniętym
Rynek wysokiej jakości produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu rośnie nie tylko w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej, ale także na południu kontynentu afrykańskiego. W Afryce Południowej rosnącemu popytowi towarzyszy stopniowa rozbudowa ogólnokrajowych systemów zbiórki. „Wraz z Organizacją Odpowiedzialności Producentów PETCO , która zidentyfikowała KwaZulu Natal jako szansę na rozwój przedsiębiorstwa, oraz innymi kluczowymi interesariuszami, firma ALPLA od lat wspiera rozwój łańcucha wartości zbiórki, uwrażliwianie społeczeństwa i unikanie składowisk odpadów” wyjaśnia Mike Resnicek z firmy ALPLADyrektor Finansowy i Handlowy na Afrykę, Bliski Wschód i Turcję oraz Dyrektor i Członek Zarządu  PETCO .

Ponadto w celu realizacji planu recyklingu firma ALPLA wspólnie zdecydowała się podejść do inwestycji z lokalnym partnerem. „Lokalne know-how w połączeniu z solidnym zrozumieniem krajobrazu kulturowego i gospodarczego ma kluczowe znaczenie dla projektu na tak dużą skalę” – dodaje Resnicek.

Dyrektor generalny PETCO, Cheri Scholtz, mówi: „Inwestycja w kolejną fabrykę butelkowania w RPA, zwłaszcza z lokalnym partnerem, to dobra wiadomość. Potrzebujemy dodatkowego odbioru dla rosnącej liczby butelek pokonsumenckich, które odblokowujemy w całym kraju, a to również uzupełnia naszą strategię transformacji”.

Tworząc pierwsze własne zasoby recyklingu w Afryce, przygotowujemy się na przyszłość, przyczyniając się do zwiększenia wskaźnika zbiórki i zmniejszenia ilości odpadów poprzez recykling cennych surowców . Jednocześnie lokalnie tworzymy wiele nowych miejsc pracy” – uważa Dietmar Marin, Dyrektor Zarządzający Działu Recyklingu firmy ALPLA . W nowym zakładzie w Ballito zatrudnienie znajdzie w przyszłości około 100 osób. Rozwój regionalnego systemu zbiórki będzie miał również wpływ na tworzenie wartości regionalnej i oczekuje się, że w nadchodzących latach stworzy pośrednio ponad 10 000 miejsc pracy.

Rozwijający się rynek w Afryce Południowej
Firma ALPLA jest reprezentowana łącznie w siedmiu lokalizacjach w Afryce Południowej, na Mauritiusie i w Angoli w regionie subsaharyjskim na kontynencie, gdzie zatrudnia ponad 1000 osób. W połowie października 2022 r. w Lanseria niedaleko Johannesburga zainaugurowano nową regionalną centralę produkcyjną. Wcześniej w stolicy Angoli, Luandzie, otwarto drugi zakład produkcyjny preform PET . ALPLAplanuje w najbliższych latach kolejne inwestycje w południowej Afryce. „Zakotwiczenie regionalne i globalne know-how tworzą podstawę silnego partnerstwa i zaufania. Dzięki wysokiej jakości rozwiązaniom opakowaniowym wykonanym z materiałów pochodzących z recyklingu możemy wspierać naszych klientów w osiąganiu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i oferować w przyszłości wszystko z jednego źródła” — mówi Javier Delgado, regionalny dyrektor zarządzający firmy ALPLA na Afrykę, Bliski Wschód i Turcję .

Dodaj ofertę pracy