mey
Puls Branży

Opakowania z recyklingu

Recykling tworzyw sztucznych w sposób, który jest zarówno ekonomiczny, jak i ma sens ekologiczny, jest czymś, co jeszcze kilka lat temu było dla wielu trudne do wyobrażenia. Producent maszyn do recyklingu EREMA w Austrii – podobnie jak producent zrównoważonych opakowań Polykar w Kanadzie – stał się pionierem w swojej dziedzinie dzięki wczesnemu wejściu na rynek recyklingu tworzyw sztucznych. Ścieżki obu firm skrzyżowały się w 2007 roku w centrum obsługi klienta EREMA North America (ENA), kiedy założyciele firmy Polykar, Elyse Damdjee i Aziz Karim, wyrazili chęć zobaczenia działającej instalacji EREMA i sprawdzenia peletu z recyklingu, który produkowała podczas prezentacji. „Podczas tej wizyty mogliśmy zademonstrować wydajność naszych maszyn do recyklingu i doskonały poziom świadczonych przez nas usług. To był początek partnerstwa, które nadal się rozwija”, mówi dyrektor generalny ENA, Mike Horrocks.

Amir Karim, prezes i dyrektor generalny firmy Polykar, przejął firmę założoną w 1987 roku i spędził ostatnie dwie dekady, przekształcając swoją rodzinną firmę, która niegdyś zajmowała się workami na śmieci, w potęgę w zakresie zrównoważonych opakowań. Obszary zainteresowania asortymentu to: folia polietylenowa dla przetwórców, worki na śmieci, certyfikowane worki kompostowalne oraz opakowania elastyczne do żywności i przemysłu. Podejście do opakowań w obiegu zamkniętym zawsze było kluczowe dla firmy Polykar, która nadal angażuje się w partnerstwa z globalnymi dostawcami polietylenu i użytkownikami końcowymi w celu recyklingu i ponownego wykorzystania opakowań z recyklingu, dając materiałowi drugie życie.

 

Firma Polykar rozpoczęła recykling postindustrialnej i postkomercyjnej folii PE po zakupie pierwszego systemu recyklingu EREMA T, który został uruchomiony rok po wizycie w ENA. Następnie w 2011 roku pojawił się system EREMA TVE, a w 2014 roku firma jako jedna z pierwszych na świecie zastosowała nowy system recyklingu INTAREMA® TVEplus® z dopiero niedawno wprowadzonym na rynek filtrem stopionym SW RTF, dzięki czemu Polykar stał się jednym z najnowocześniejszych i najwydajniejszych zakładów recyklingu folii giętkich. Była to pierwsza generacja sprzętu, który zawierał nowo opracowaną i opatentowaną na całym świecie technologię Counter Current. Ta innowacyjna koncepcja sprawiła, że EREMA ustanowiła kamień milowy w mechanicznym recyklingu tworzyw sztucznych, ponieważ zoptymalizowane podawanie materiału z kompaktora tnącego do stycznie ustawionej wytłaczarki umożliwiając pobranie większej ilości materiału w krótszym czasie. Wewnątrz zagęszczarki tnącej materiał obraca się w kierunku przeciwnym do ekstrudera, co oznacza, że optymalny zakres temperatur materiału wchodzącego do ekstrudera jest znacznie szerszy, a wydajność wyjściowa znacznie wyższa. W efekcie dostarczono doskonałe wsparcie technologiczne dla planowanej wówczas przez firmę Polykar rozbudowy zdolności recyklingu, która w 2017 r. przeszła na wyższy poziom. Wtedy w Montrealu uruchomiono czwartą linię recyklingu: nową maszynę INTAREMA® TVEplus® z filtrem laserowym . Razem te cztery maszyny, w połączeniu z faktem, że Polykar skupuje również poprzemysłowe i pokomercyjne odpady foliowe, produkują obecnie ponad 10 000 ton peletu z recyklingu rocznie.

 

Patrząc w przyszłość z ufnością

Więcej

Dodaj ofertę pracy