mey
Puls Branży

Zamknięta pętla opakowań PET do żywności

„Od niszy do must-have.” Tak w kilku słowach można opisać rozwój, jaki dokonał się w recyklingu tworzyw sztucznych w ostatnich latach. Przyczynił się do tego również Faerch. Producent opakowań z tworzyw sztucznych i klient EREMA w Danii jest pierwszą firmą na świecie, która z powodzeniem zintegrowała recykling pokonsumenckich tacek i pojemników PET z własnym procesem produkcyjnym.

Faerch jest uznawany za wiodącego producenta opakowań do żywności, w dużej mierze wykonanych z folii termoformowalnej PET. Te tak zwane tace doskonale nadają się do wielu zastosowań, zwłaszcza w sektorze spożywczym, gdzie wymagane jest bezpieczeństwo żywności, trwałość i dobra widoczność zapakowanego produktu. W kilku lokalizacjach w Europie Faerch produkuje tacki na dania gotowe, świeże mięso, dania na wynos oraz opakowania na produkty mleczne. Dostawy realizowane są do znanych producentów żywności oraz firm handlowych na całym świecie. Opakowania te muszą spełniać najwyższe standardy jakościowe w zakresie bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz posiadać szczególne właściwości użytkowe, np. podczas transportu w nich płynnej żywności oraz głęboko mrożonej lub podgrzewanej żywności.

 

Zamknięty obieg tacek na żywność

 

Tace produkowane przez firmę Faerch nadają się w pełni do recyklingu i, w zależności od typu PET (CPET, MAPET lub APET), składają się nawet w 100% z przetworzonego poużytkowego PET (rPET). Dzięki współpracy z EREMA Faerch jest uważany za pioniera w recyklingu tacy na tacę. Ponieważ w porównaniu z recyklingiem od butelki do butelki, w którym gospodarka o obiegu zamkniętym jest dobrze i skutecznie ugruntowana od 20 lat, zamknięcie cyklu materiałowego tacek PET pozostaje w tyle. „Było dla nas jasne, że jeśli nasza elastyczna technologia VACUREMA® zostanie odpowiednio zmodyfikowana, recykling od tacy do tacy również może stać się sukcesem. Faerch był naszym pierwszym Klienemt, który był o tym tak samo przekonany jak my”, mówi Christoph Wöss, Business Development Manager w EREMA Group GmbH.

 

We własnym zakładzie recyklingu firmy „CIRREC” (wcześniej „4PET”) w Holandii bele PET pozyskane od firm zajmujących się zbiórką i sortowaniem z całej Europy są sortowane, myte i poddawane recyklingowi. Zarówno płatki rPET, jak i regranulat dostarczamy producentom opakowań i ponownie wykorzystujemy we własnej produkcji. „Oznacza to, że jesteśmy obecnie jedyną zintegrowaną firmą recyklingową na świecie, która po zużyciu może przetwarzać opakowania PET z odpadów domowych na skalę przemysłową i ponownie przetwarzać je na tacki” — wyjaśnia Thomas Bak Thellesen, Senior Director Group Sustainability. Podkreśla to stwierdzenie imponującymi liczbami: „Tacki CIRREC z całej Europy są przetwarzane na 1,2 miliarda tacek PCR PET rocznie. Celem jest czterokrotne zwiększenie zdolności recyklingu w ciągu najbliższych kilku lat. „Bez żadnych kompromisów w zakresie przydatności do spożycia i właściwości użytkowych” – podkreśla Bak Thellesen. „Dla nas jakość i zrównoważony rozwój muszą iść w parze, ponieważ tylko w ten sposób możemy zaoferować naszym klientom rozwiązania w zakresie opakowań o obiegu zamkniętym i wprowadzić niezbędne zmiany w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”.

 

Proces recyklingu VACUREMA® - bezpieczny, szybki i elastyczny

Więcej

Dodaj ofertę pracy