biester
Puls Branży

TOMRA może zrewolucjonizować miasta

TOMRA wprowadza na rynek pierwszy na świecie otwarty system zarządzania opakowaniami wielokrotnego użytku do produktów spożywczych na wynos. Przełomowa inicjatywa została już uruchomiona w ramach trzyletniego projektu pilotażowego w duńskim mieście i gminie Aarhus.

System testowany obecnie w Aarhus umożliwia przejście z jednorazowych opakowań na wynos na opakowania wielokrotnego użytku na wynos, oferując infrastrukturę, z której mogą korzystać całe miasta.

System TOMRA zapewnia wyjątkową wygodę firmom dostarczającym żywność i napoje na wynos (takim jak kawiarnie i restauracje szybkiej obsługi oraz firmy cateringowe), a także konsumentom. System został zaprojektowany jako system otwarty, co oznacza, że ​​opakowania od różnych dostawców opakowań można zwracać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu do wspólnej infrastruktury automatycznych punktów zbiórki na terenie całego miasta.

Wysokie wskaźniki zwrotów opakowań zapewniają zachęty pieniężne związane ze zwrotem, które w pilotażu Aarhus przybierają formę kaucji wpłacanej przy zakupie żywności/napoju na wynos, a następnie zwracanej w całości konsumentowi po zwróceniu opakowania do punktu zbiórki.

Mówi prezes i dyrektor generalny TOMRA, Tove Andersen: „To bardzo ważny projekt dla firmy TOMRA i kluczowa część ambitnych planów wykorzystania naszej systemowej wiedzy specjalistycznej i wiedzy technologicznej do tworzenia nowych innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią większe korzyści przedsiębiorstwom, konsumentom i społeczeństwo. Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z tak przyszłościowym miastem, jak Aarhus, i nie możemy się doczekać pozytywnego wpływu, jaki możemy wspólnie wywrzeć na kształtowanie bardziej zrównoważonej przyszłości”.

W pierwszym etapie nowy system koncentruje się na opakowaniach do napojów gorących i zimnych, takich jak kubki do kawy na wynos. Zwracając kubki wielokrotnego użytku do jednego z automatycznych punktów zbiórki TOMRA wykorzystywanych specjalnie do pakowania na wynos, klient otrzymuje zwrot kaucji bezpośrednio na swoją kartę/konto. Jest to możliwe poprzez dotknięcie danych uwierzytelniających płatności zbliżeniowe (karta, telefon, smartwatch itp.), aby aktywować dedykowany punkt odbioru TOMRA. 

System płatności powstał dzięki współpracy z firmami Visa, MasterCard i Shift4, wiodącym dostawcą zintegrowanych rozwiązań płatniczych i technologicznych.

Oprócz dostarczania dostosowanych do indywidualnych potrzeb automatycznych maszyn do zbierania opakowań wielokrotnego użytku na wynos, TOMRA jest również odpowiedzialna za opróżnianie maszyn i transport opakowań do własnego zakładu sanitacji przemysłowej, który założyła w Aarhus. Odkażone kubki są poddawane kontroli jakości, a następnie gotowe do ponownego użycia w systemie, gdy sprzedawcy detaliczni zamawiają nowe produkty za pośrednictwem wygodnego sklepu internetowego.

W ten sposób TOMRA gwarantuje, że firmy nie będą musiały samodzielnie odbierać i odkażać opakowań, co było problemem w przypadku większości alternatywnych systemów opakowań na wynos opartych na ponownym użyciu. Połączenie zautomatyzowanej zbiórki i przemysłowej sanityzacji oznacza, że ​​system można skalować w przyszłość, w której opakowania wielokrotnego użytku będą normą, a nie wyjątkiem jak dzisiaj.

Po początkowej fazie, która koncentruje się na kubkach do napojów gorących i zimnych, planujemy zwiększyć zakres materiałów, aby objąć także większą liczbę rodzajów opakowań na wynos, zapewniając całościowy, wygodny i przejrzysty system, z którego może korzystać każdy w mieście. Przyczyni się to zarówno do lepszego wykorzystania zasobów, jak i pomoże zapobiegać zaśmiecaniu środowiska miejskiego. Stosowanie opakowań wielokrotnego użytku na wynos ma również znaczny potencjał w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z dalszym stosowaniem opakowań jednorazowego użytku na wynos. Według niedawnego badania odejście od kubków jednorazowego użytku (zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów) daje potencjalna redukcję emisji gazów cieplarnianych co najmniej 70 procent. Co więcej, oprócz korzyści dla środowiska i pomocy w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju, system opakowań wielokrotnego użytku na wynos generuje także lokalne miejsca pracy w społeczności.

Dodaj ofertę pracy