biester
Puls Branży

Faerch otworzył kluczowy zakład

Duńska grupa opakowaniowa dokonała właśnie operacyjnego uruchomienia swojej najnowocześniejszej fabryki Cirrec, co stanowi kamień milowy na jej drodze do transformacji sztywnych opakowań do żywności.

Inwestycja trwałą 5 lat. Kluczowa kwestią było przemysłowe skalowanie technologii Cirrec pozwalającej zamknąć obieg w produkcji opakowań sztywnych. Zakład Cirrec, dysponujący mocą wejściową wynoszącą 60 000 ton, będzie przetwarzał zużyte tacki PET z odpadów domowych w regionach Beneluksu, Niemiec i Szwecji, co jeszcze bardziej wzmocni zaangażowanie Faerch w ułatwianie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Rocznie europejski rynek zalewa 400 000 ton i około 106 miliardów sztuk sztywnych opakowań do żywności, z czego ponad 90% trafia na wysypiska śmieci lub zostaje spalone. Faerch posiada znaczący 20% udział w rynku, co przekłada się na około 24 miliardy produktów sprzedawanych rocznie. Dzięki nowej fabryce Cirrec 3 miliardy tych produktów będą teraz rzeczywiście produkowane w obiegu zamkniętym.

Chociaż 9 miliardów sprzedanych sztuk jest wykonanych z PET, podróż w kierunku obiegu zamkniętego trwa. Celem Faerch jest doprowadzenie do konwersji materiałów z PS i PP na PET, jedyny materiał o obiegu zamkniętym, który można poddać recyklingowi nieskończoną liczbę razy. Obecnie osiągając cykl zamknięty w przypadku około 13% sprzedawanych produktów, Faerch dąży do osiągnięcia obiegu zamkniętego w 100%.

Dodaj ofertę pracy