biester
Wiadomości

RECYKLING ZA WSZELKĄ CENĘ?

Rozmowa z dr Stephanem Gneußem, dyrektorem zarządzającym Gneuss Kunststofftechnik GmbH.

Jak rozwinął się recykling w ostatnich latach?

Od strony dostawcy recykling w ogóle, a także w wielu przypadkach upcykling był możliwy już kilka lat temu, co było widoczne na K 2019. Jednak wtedy zainteresowanych nim było znacznie mniej klientów niż dzisiaj. Od tego czasu nie widziałem fundamentalnego przełomu technologicznego, ale było wiele stałych ulepszeń. W międzyczasie znacznie wzrosło zainteresowanie recyklingiem. Powodem jest presja konsumentów i sceny politycznej. Dlatego nasza firma Gneuss ma teraz wiele projektów dotyczących upcyklingu i bardzo wysokiej jakości recyklingu. To bardzo pozytywny rozwój, w którym możemy bardzo dobrze wykorzystać mocne strony naszych produktów.

 

Czy mógłbyś podać przykład?

Wszystkie nasze maszyny i linie do recyklingu są zaprojektowane tak, aby osiągnąć zarówno bardzo wysoką jakość, jak i spójność w ramach odpowiednich procesów. W sektorze ekstruzji od samego początku przywiązywaliśmy dużą wagę do możliwości kontaktu z żywnością. To właśnie wielu umieszcza obecnie na szczycie porządku obrad. Nasze systemy filtracji ciągłej również odgrywają kluczową rolę w recyklingu, ponieważ wraz z rosnącym wykorzystaniem recyklatów, elementy filtrujące są wymieniane znacznie częściej, co jest kluczowe w przypadku stałego i ciągłego trybu pracy. Dziś oferujemy gotowe systemy do recyklingu nie tylko poliestru, ale także polistyrenu, polipropylenu, poliolefin i innych.

 

Czy można skompensować wahania jakości materiału za pomocą ulepszonej technologii wytłaczania?

Tak, zdecydowanie. Jest to jedno z podstawowych zadań sprzętu do recyklingu; musi radzić sobie z różnymi jakościami wejściowymi, ale ostatecznie to czystość typu decyduje o tym, które właściwości się pojawią.

Jeśli teraz zastanawiasz się, czy ulepszona technologia wytłaczania sprawia, że ​​separacja według rodzaju nie jest niepotrzebna, odpowiedź brzmi: nie – ponieważ mieszając różne rodzaje tworzyw sztucznych podczas topienia, zawsze tracisz na jakości.

 

Czy recykling opłaca się także z ekonomicznego punktu widzenia?

 

W chwili obecnej w niektórych segmentach mamy recykling za wszelką cenę. Istnieje po prostu presja, aby używać materiałów pochodzących z recyklingu, ponieważ w przeciwnym razie nie można już sprzedawać swoich produktów. Tam, gdzie procesy te są bardziej ugruntowane, efektywność ekonomiczna w naturalny sposób zyskuje na znaczeniu. W ciągu najbliższych kilku lat zobaczymy tutaj znaczny postęp. Ten rosnący nacisk na efektywność ekonomiczną to rozwój, który zdecydowanie leży w naszych rękach jako firmy.

 

Nadal mamy problem z ilością. Jak można wyeliminować niedobór?

 

Problem ilościowy jest rzeczywiście kluczowy: w dużej mierze zależy od projektu produktu i zbiórki odpadów. Jeśli chcesz rozwiązać problem, musisz interweniować na bardzo wczesnym etapie procesu. Istnieją już podejścia do rozwiązania problemu, na przykład więcej monomateriałów lub więcej systemów depozytowych. Naszym zadaniem będzie zapewnienie warunków technicznych dla nowych cykli recyklingu; coś, z czym sobie poradzimy. Wąskim gardłem jest kolekcja i projektowanie produktów. Trzeba będzie coś z tym zrobić, bo inaczej gospodarka o obiegu zamkniętym nie będzie działać, a my jako przemysł tworzyw sztucznych nigdy nie pozbędziemy się jego złej reputacji.

 

Istnieją dwie krytyki dotyczące plastiku: pierwszy to bilans CO2, który jest obciążony m.in. zbyt niskimi limitami recyklingu. Drugi to zaśmiecanie krajobrazu i oceanów. Jest to również poważny problem, ale tylko wtórnie związany z recyklingiem, ponieważ jest to przede wszystkim problem z utylizacją i zbiórką. Nie możemy jednak odwrócić się od problemu. W tej chwili, politycznie, widzimy dużą presję na wyroby z tworzyw sztucznych, zwłaszcza w Europie i Ameryce Północnej. Kontyngenty i cele związane z recyklingiem są w rzeczywistości łatwiejszą drogą. Na przykład Francja ma stosunkowo niskie wskaźniki zbiórki, ale coraz większą tendencję do zakazywania produktów z tworzyw sztucznych. Jest to jednak często najgorsze rozwiązanie, ponieważ alternatywne materiały rzadko są lepsze pod względem trwałości i śladu węglowego. Musimy zadbać o jedno i drugie: zrób coś z zaśmiecaniem i poprawą śladu węglowego. Oba muszą być brane pod uwagę podczas projektowania produktu.

 

Potrzeba również przepisów dotyczących projektowania produktów?

 

Częściowo tak, ale uważam, że jest to zbyt skomplikowane jak na ogólne regulacje prawne dotyczące projektowania produktów. Obawiam się też, że brakuje nam czasu, jeśli czekamy na wyczerpujące specyfikacje. Ta dyskusja trwa już od dłuższego czasu, ale wciąż jest tak, że recykling jest ostatnim elementem procesu opracowywania wielu produktów. Łatwo jest napisać na opakowaniu, że zawiera materiał z recyklingu. Co dokładnie jest poddawane recyklingowi, ile i w jaki sposób oraz czy ma to sens, to zupełnie inna sprawa. Przed nami jeszcze dużo pracy.

 

Gdzie będziemy za trzy lata?

Więcej

Dodaj ofertę pracy